2020 Konut Fiyatları Ne Olur?

Son dönemlerde 2020 yılında konut fiyatlarının nasıl seyredeceği merak edilen bir mevzu haline gelmiştir. Emlak sektörü Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden birisidir. Dolayısiyle bu sektördeki gelişmeler ülke ekonomisini yakından ilgilendirmektedir. Yatırım yapmak isteyen, alıcı ve satıcı durumunda olan her kişinin doğru bir araştırma yapması gerekmektedir.

Konut maliyetlerinin artmasına rağmen konut fiyatlarında düşme gözlemlenmektedir. Faizlerin düşmesi piyasada biraz da olsa canlanma sağlamıştır. 2019 yılına nazaran 2020 yılında daha hareketli bir piyasa emlak sektörünü beklemektedir. 2019 yılında Türkiye genelinde reel olarak konutta %15 düşüş yaşanmıştır. Özellikle üretici açısından gerçekleşen bu düşüş emlak stoklarının talepten fazla arz olması sebebiyle gerçekleştiği düşünülmektedir. Sadece sıfır konutta değil ikinci el konutta da durum böyledir.

2019 yılında üretici yüksek fiyatlara mal ettiği konutları belli bir fiyatın altında satmak istemezken; mevcut piyasa koşullarında paranın başka sektörlere daha çok yönelmesi daha düşük fiyatlara konut almak isteyenlerin de kararını etkilemiş sektörde daralma meydana gelmiştir.

Konut piyasasında fiyat belirleme unsurları çok çeşitli olması sebebiyle fiyatlarda her zaman bir dengesizlik söz konusudur. Yine de piyasa bu durumu stabil tutmak için çeşitli özelliklere göre fiyat belirlemeyi uygun bulmuş; deyim yerinde ise yazılı anlaşma olmaksızın bir kural getirilmiştir. Fiyatları en çok belirleyen etken elbetteki piyasa koşullarıdır. Onun içerisinde de arz ve talep ilişkisi en önemli unsurdur. Talepten fazla üretim yapılması her zaman sektörde genel olarak daralma getirse de stok olarak yerini almaktadır. 2020 yılında da arzın yüksek, talebin az olması beklenmektedir. Fakat sektörün hareketlenmesi için yapılan iyileştirmeler biraz canlandırma yapacak yöndedir. Piyasa fiyatlarının geçen senelere nazaran çok değişmeden biraz artış olacağı ön görülmektedir. Tabi ki konutun yeri, çevre özellikleri, yapı durumu gibi özellikler her zaman değeri değiştiren faktörler olacaktır.