Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, Anadolu Ajansı'na  yaptığı açıklamada; dijital arşiv sistemine geçildiğini söyledi.

e-Devlet sürecine entegre edilmesi, Tapu işlerinin bilgisayar ortamına taşınması, sicil çalışmalarının tamamlanması, daha kısa zamanda vatandaşların daha yüksek kalitede ve daha güvenilir hizmet edilmeye çalışacaklarını söyleyen Genel Müdür Adlı, bu konudaki çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Ekonomik gelişmelerin artmasıyla tapu işlemlerinde de artık meydana geldi. Her yıl ortalama %10 - 15'e yakın bir hacim kazanan sektörde bürokrasinin de azaltılması gerektiğini; bu yüzden işlemleri hızlandıracak bir çok adım attıklarını belirtti.

Vatandaşlar; turkiye.gov.tr e-Devlet sitesi üzerinden giriş yapıp tapu hizmetlerine çok daha kolay erişebilecekler. Kendilerine ait tapu ve kadastro bilgilerini sorgulamanın yanı sıra harç bilgilerini öğrenebilir ve gerekli ödemeleri yapabilmektedirler.

2018 Yılı'ndan bu yana aktif olan hizmet için müdürlüklere gitmeye gerek kalmadan işlem başvuruları yapılabilmekte ve gerekli belgeler müdürlüklere gönderilebilmektedir. Ayrıca kişi isterse kendine ait tapu bilgilerini başkasına da görme yetkisi verebilmektedir. Bu sayede sahteciliğin önüne daha kolay geçilebilmektedir. İstediği zaman da bu yetkiyi kaldırabilmektedir.

Günlük tapu üzerine 40 bin işlem yapıldığını söyleyen Adlı; bu işlemlerin 20 bininin dijital ortamda gerçekleştirildiğini söyledi